Ile się czeka w Polsce na prawo jazdy?

Każdy, kto zdał egzamin na prawo jazdy, z niecierpliwością czeka na certyfikat, który poświadcza jego zdolność do legalnego prowadzenia pojazdu. Jak długo trwa w dzisiejszych czasach uzyskanie prawa jazdy? Jakie są etapy uzyskiwania prawa jazdy? Więcej na ten temat dowiesz się w poniższych działach. W 2021 roku, jak długo potrwa uzyskanie prawa jazdy?

Dowiedz się, ile kosztuje OC.
Aby móc legalnie prowadzić samochód, należy najpierw zdać egzamin na prawo jazdy. Fizyczny dokument wydany przez wydział komunikacji należy przechowywać w biurze swojego miejsca zamieszkania. Jednak ze względu na niezbędne zabezpieczenia i produkcję przez Polską Poligrafię Zabezpieczającą, przygotowanie prawa jazdy zajmuje sporo czasu.

W tym wpisie dowiesz się…

  • Procedury uzyskiwania prawa jazdy
  • Dokumenty, które są wymagane
  • Po złożeniu wymaganych dokumentów, jak długo trwa otrzymanie prawa jazdy?
  • Kroki związane z uzyskaniem prawa jazdy
  • Ile się czeka w Polsce na prawo jazdy

Ile się czeka w Polsce na prawo jazdy

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami w pełni wyjaśnia, jakie procedury obowiązują przy wydawaniu pierwszego prawa jazdy (Dz. U. z 2016 r. poz. 231). Procedura składa się z trzech etapów:

Odpowiedni urząd musi otrzymać informację o pozytywnym zdaniu przez Ciebie egzaminu na prawo jazdy danej kategorii. Odpowiedzialny jest za to Ośrodek Ruchu Drogowego, w którym zdawałeś egzamin. Odpowiednia informacja jest przesyłana do wydziału ruchu drogowego za pośrednictwem WORD-u lub MORD-u.

CZYTAJ TAKŻE:
Ubezpieczenie samochodu Opole

Odpowiednią dokumentację wysyłasz do właściwego urzędu lub na profil zaufany ePUAP.
Za wydanie prawa jazdy, zgodnie ze wspomnianą zasadą, pobierany jest koszt 100,50 zł. Płatności możesz dokonać osobiście lub przelewem bankowym. W tym drugim przypadku do składanych dokumentów dołącz potwierdzenie wpłaty.
Wymagane dokumenty

Ile się czeka w Polsce na prawo jazdy?

Ważne jest, aby zrozumieć, jakie dokumenty będą potrzebne do ubiegania się o prawo jazdy. Ich poprawność może mieć wpływ na to, jak długo będziesz musiał czekać na swoje prawo jazdy. Poniższe dokumenty wchodzą w skład całego pakietu dokumentów wymaganych do uzyskania prawa jazdy:

Pobierz wniosek o wydanie prawa jazdy w Urzędzie lub poprzez stronę obywatel.gov.pl
aktualną fotografię twarzy, a także zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

jeżeli interesuje Cie wiecej zobacz ten artykuł: Ile się czeka w Polsce na prawo jazdy

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/