Wysokość OC a wiek kierowcy

Na wysokość składki OC wpływ ma wiele czynników, m.in. wiek kierowcy. W tym kontekście mówić można o dwóch kwestiach – pierwszą z nich jest rzeczywisty wiek kierowcy, zgodny z metryczką.  W drugim przypadku wiek kierowcy oznaczać może także okres posiadania prawo jazdy.

Kim jest młody kierowca?

Firmy ubezpieczeniowe różnie definiują pojęcie młodego kierowcy. Z jednej strony oznacza ono osobę, która dopiero co uzyskała pełnoletność i uzyskała dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Z drugiej strony w kontekście definicji budowanej przez ubezpieczalnie młody kierowca to każda osoba, bez względu na faktyczny wiek, która posiada prawo jazdy nie dłużej niż rok, dwa lub trzy – w zależności od indywidualnych wytycznych firmy.

Dlaczego młody kierowca zapłaci więcej?

Prowadzone statystyki wskazują, że potencjalnie większe ryzyko wypadku czy kolizji drogowej dotyczy młodych kierowców. Firmy ubezpieczeniowe oceniając ryzyko biorą pod uwagę brak doświadczenia. W przypadku najmłodszych kierowców równie ważnym czynnikiem jest potencjalna brawura, o która podejrzewani są młodzi wiekiem kierowcy. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, natomiast firmy ubezpieczeniowe nie mają możliwości weryfikacji postaw życiowych i poziomu doświadczenia kierowcy, dlatego są oni klasyfikowani według ściśle określonych mierzalnych zasad.

Potencjalne ryzyko jest oceniane na wysokim poziomie, co sprawia, że kierowcom nie tyle nie przysługują zniżki, co w większości przypadków doliczane są zwyżki za wiek czy zbyt krótki okres posiadania prawo jazdy.

 

Podobne wpisy:
OC na miesiąc
ubezpieczenie auta na angielskich tablicach
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty
OC dla młodego kierowcy

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/