Jakie dane są potrzebne do obliczenia składki OC przez Internet?

Każdy, kto choć raz chciał znaleźć kalkulator OC, w którym nie musiałby podawać żadnych danych wie, że takowy właściwie nie istnieje. Strony, na których można obliczyć składkę oraz porównać oferty wielu towarzystw posiadają tak skonstruowane narzędzia, że bez udzielenia informacji poznanie orientacyjnej ceny nie będzie możliwe.

Dane dotyczące pojazdu

W pierwszej kolejności w kalkulatorach konieczne jest udzielenie informacji dotyczących pojazdu. Warto przygotować sobie dowód rejestracyjny. Poza rocznikiem produkcji niezbędne jest podanie informacji o marce i modelu, a także rodzaju paliwa, pojemności silnika, a nawet liczbie drzwi. W kalkulatorach online istotne jest wskazanie także dokładnego przebiegu – bieżącego i przewidywanego, sposobu użytkowania auta (czy jest to wyłącznie prywatny czy też firmowy użytek). Ponadto ważna jest data pierwszej rejestracji pojazdu w kraju, rok, w którym pojazd stał się naszą własnością, numer rejestracyjny, a nawet fakt czy auto jest garażowane.

Dane dotyczące użytkownika

Ale nie tylko dane pojazdu są istotne. W kalkulatorach należy podać również informacje dotyczące właściciela. Przede wszystkim wskazać trzeba będzie czy dana osoba jest jedynym użytkownikiem czy pojazdem kierować będą też inne osoby. Jeśli tak, to niezbędne będzie podanie informacji dotyczących wszystkich kierowców.

Konieczne będzie podanie imienia i nazwiska, a także numeru PESEL. W ten sposób firmy ubezpieczeniowe zyskują możliwość sprawdzenia historii ubezpieczeniowej kierowcy, na podstawie danych znajdujących się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto ważne jest podanie daty uzyskania prawa jazdy, ale także płci, stanu cywilnego czy posiadanych dzieci.

 

Zobacz inne wpisy:

Mandat z fotoradaru

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/