Franszyza w AC co to takiego?
Ubezpieczenie AC jest coraz częściej wykupywaną polisą. Nic dziwnego, bo każdy chce zabezpieczyć swój pojazd przed sytuacjami, których w żaden sposób przewidzieć się nie da. Jakie to sytuacje? Kradzież, pożar, zniszczenie, autocasco jest świetnym zabezpieczeniem. Ale jak wybrać dobrą polisę? I co oznacza tajemniczy zwrot franszyza w polisie?
Warunki ubezpieczenia AC
Polisa AC, podobnie jak OC, to umowa pomiędzy firmą ubezpieczeniową a właścicielem pojazdu. Są w niej zawarte pewne gwarancję i zasady, na jakich świadczona będzie ochrona. W przypadku AC C jest wiele czynników, na jakie koniecznie należy zwrócić uwagę podczas czytania dokumentów. Są to m.in. sposób likwidacji szkody czy partycypowanie właściciela pojazdu w kosztach naprawy, ale także maksymalna suma ubezpieczenia czy udział własny w odszkodowaniu. Niepokój części klientów firmy ubezpieczeniowych wzbudza tajemnicze słowo franszyza. Co to takiego jest?
Czym jest franszyza?
Wbrew obawom franszyza to nic strasznego. To po prostu pojęcie, które określa pewną, z góry określoną kwotę pieniężną. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla firmy ubezpieczającej, która zastrzega sobie maksymalną wartość odszkodowania, na jaką może liczyć ubezpieczony. Chodzi o to, że firma odpowiada wyłącznie do ustalonej kwoty, nawet jeśli straty poniesione przez właściciela są znacznie wyższe. Franszyza integralna łączy się z kwestią ustalonego wkładu własnego. Należy pamiętać, że im wyższa franszyza i wkład własny, tym niższa będzie składka AC. Ale jednocześnie – niższa składka oznaczać będzie niższą wartość wypłaconego ubezpieczenia.